Merkezi Isıtma

Merkezi ısıtma sistemi nedir sorusunun yanıtı en temel tanımı ile birlikte tüm binanın dairelerinde eşit şekilde ısıtma sağlanmasıdır. Böylece tüm apartman dairelerinde aynı ısı ve sıcaklık elde edilmektedir. Ayrıca binanın yalıtımı yapılmışsa, bu durumda merkezi ısıtma çok daha iyi verim sağlamaktadır.

Merkezi ısıtma yönetmeliği kapsamında belirtilen tanımlara göre ise; bir merkezden ısıtmanın elde edilmesi ve bunun tüm binalara dağıtılması şeklinde açıklama yapılmaktadır. Yani binanın çeşitli bölümlerinin bir merkezden borular vasıtası ile dağıtılan sıcak suyun ya da buharın ısınma sağlamasıdır.

Merkezi ısıtmanın çalışma yöntemi ise tek bir merkezde yani ısı pompasıdaki enerjinin dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su vererek radyatörlerin ısınması ve haliyle bu ısının evi de ısıtmasıdır. Başka herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanılan akışkanı ise yöneten ısı pompası ve boru tesisatı tek gerekli olan araçlardır. Aynı şekilde her zaman yeni su kaynağı da sağlamak gerekmez çünkü sistem içerisindeki sirkülasyon sayesinde borular ve ısı pompasıın sayesinde ısınan su sürekli dolaşmaktadır. Böylece su kaynağı konusunda da tasarrufludur.

 

Merkezi Sistemde Bina Yalıtımın Önemi

Merkezi Isıtma Sistemleri veya Isı Pompası kurulumu için öncelikli olarak yapılması gereken bina yalıtımının sağlanmasıdır. TS285 standartlarına göre yalıtım yapılacak bina için iklim, mevsim, güneş alma durumu, rüzgâr, yağmur miktarı gibi etmenler göz önünde tutulmalıdır. Eğer bu etmenler, ısıtma enerjisi ihtiyacının belirtilmiş sınır değerden altında kalıyorsa, bu durumda herhangi bir yalıtım yapmaya gerek bulunmamaktadır.

Ancak zorlu şartların, nemli ve sık yağışlı iklimler başta olmak üzere bina böylesi bir coğrafyada bulunuyorsa, bu durumda yalıtım yapmak yararlı olacaktır. Yeni binaların çoğu bu bakımdan yalıtım yapılmış halde satışa çıkarılmaktadır. Fakat yine de yalıtımın standartlara uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını öğrenmek yararlı olacaktır. Çünkü ısıtma konusunda en önemli nokta bina yalıtımından geçmektedir. Eski binalarda ise çoğunda yalıtım bulunmaz ancak daha sonradan yalıtım yapılabilmektedir. Isı kaybına en çok neden bölgeler dış ortam ile temas içinde olan kiriş ve kolon, dış duvar ve havalandırma kaçakları ile birlikte pencerelerdir. Bu yüzden bir binada bu etmenlerin çok olması ısı değerlerinin de düşük olmasına neden olacaktır. Bundan ötürü yüksek katlı binalar alırken yalıtım yanında pencere sayısı gibi etmenlere de bakılması gerekir.

merkezi ısıtma sistemi nedir

Merkezi Sisteme Nasıl Çalışır?

Sitelerde merkezi ısıtma yönetmeliği ile karar verilen bir uygulamadır. Bu yüzden bir apartmana merkezi sistem kurulacak ise ilgili yönetmeliğe bakılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle karar aşamasında bulunmak gerekmektedir. Binaların ne kadar yalıtımları çok iyi bir şekilde yapılırsa yapılsın, kış aylarında özellikle ısıtmaya ihtiyaç duyarlar. Bu bakımdan ısıtma yönetmeliği merkezi sistem için tüm dairelerin eşit şekilde ısınmasını sağlamaktadır. Yani alt kattakiler daha iyi üst kattakiler ise daha az ısınıyorsa bu durumda yönetmelik yanlış şekilde uygulanmıştır. Ayrıca bazı bina sakinlerinin petek sayısını arttırmaları da yine dağılımın diğer dairelere daha az olmasına neden olacaktır. Bu yüzden normal şartlar altında ev içindeki sıcaklığın 22 derece olması uygundur ancak bunun altında değerler bulunuyorsa merkezi sistem tam verimli bir şekilde çalışmamaktadır. Merkezi sistemin tam verimli bir şekilde çalışması için tüm dairelerin aynı sıcaklık değerlerine sahip olması gerekmektedir. Ancak çoğu zaman bu oldukça zordur ve özellikle daire sayısı çok alan apartmanlarda daha da güç haline gelmektedir.

Merkezi Sistem Kullanımı Ne Sağlar?

Merkezi sistem avantajları ve dezavantajları olarak şunlar sıralanabilir;

  • Merkezi sistemler görünürde ısınma yönünden oldukça avantajlı görünmektedirler. Ancak bunun için tamamen yönetmeliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman ise yönetmeliğe uygun olmadığı için merkezi sistem kullananlarda tam anlamıyla ısınma sağlanmamaktadır. Bu durum ise aynı faturanın ödenmesine rağmen herkesin eşit şekilde ısınma alamaması anlamına gelmektedir.
  • Merkezi ısıtma fatura paylaşımı konusunda olumludur, yani gelen fatura masrafının tüm dairelerinin ortak şekilde ödemesi gerekir.
  • Merkezi sistem ısıtma sorunları yaşandığında tüm daireler için ısı akışı kesilmektedir. Bu durum ise çeşitli sorunları beraberinde getirir ve özellikle soğuk havalarda olumsuz durumlar yaratabilir. Fakat yeni merkezi sistem yapılandırmalarında tüm dairelerin ısılarının kaybolmaması için gerekli teknolojik imkânlar sağlanmaktadır. Eski sistem merkezi ısıtma sistemlerinin bu açıdan yenilenmesinde yarar bulunmaktadır.
  • Sitelerde merkezi ısıtma yönetmeliği farklı sorunlar yaratabilmektedir. Bu sorunların başında ise her dairenin eşit şekilde ısınmaması ya da fazla petek kullanımından gelmektedir. Böylesi durumlar için yönetmeliğe tam şekilde uyulması oldukça önemlidir.

 

logo

Çözüm Isıtma Soğutma
Yeni Mahalle, İskele Caddesi
163. Sokak | İç Kapı No:1,
Samandağ, Hatay

+90 537 492 87 74
+90 539 745 17 02
cozumisitmasogutma1@gmail.com